W branży złotniczej jest dużo marek. Co je łączy? Z pewnością metale, które zużywają do produkcji swoich wyrobów, ale również jakimi kamieniami je zdobią. Dziś skoncentrujemy się na te drugie. Skategoryzujemy je i delikatnie zdefiniujemy.

Syntetyczne kamienie – pozostają najczęściej wytwarzane krzemionki z piasku, a prościej ze szkła ołowiowego. Designerzy nierzadko wykorzystują je w tańszych wzorach sztucznej biżuterii. Szkło kryształowe głownie wyróżnia się wysokim współczynnikiem rozszczepiania wiązki światła. Jest także nieznacznie cięższe od tego nam znanego. Najbardziej rozpowszechnionym fabrykantem takiego materiału pozostaje austriacka marka Elements Swarovski.

Cyrkonia |to} kolejny z reguły umieszczany element ozdobny. Kamień ten tworzy się całkowicie w fabrykach. Jest bardzo twarda, co więcej możemy ją dowolnie farbować. W branży jubilerskiej sama cyrkonia jest krótko, krystalizuje się w bardzo wysokiej temperaturze. Jej główną zaletą jest atrakcyjna cena.

Kamienie Szlachetne to najbardziej wartościowe spośród kamieni wykańczających wyroby złotnicze. Wyróżniamy ich na świecie całkiem dużo. Ale, dziś skupimy się na najistotniejszych.

Szmaragdy {to| wyższa odmiana kamienia zwanego berylem. Dla mniej obeznanych, jest on zielony. Cieszy się popularnością złotników, ale także pasjonatów. Pozostaje bardzo twardy, ale również łupliwy.

Rubiny są prawie najcenniejszym kamieniem, ale także należą do rodziny korundów. Słynnąe swojej twardości 9/10, najbardziej rozpowszechnione rubiny pozostają krwistoczerwone w ich nierzadko można zauważyć głębię koloru.

Szafiry – kamienie te są bardzo popularne w branży złotniczej. Symilarnie jak szafiry należą do gatunku korundów. Najczęściej są niebieskie. Znaczna liczba fabrykantów tworzy go chemicznie.

Diamenty – tutaj możemy mówić dość długo. Pozostają najmniej sprężyste z pośród ziemskich materiałów i zarazem najwięcej warte.

Opisaliśmy najczęstsze materiały wykorzystywane do upiększania wyrobów złotniczych. Choć, że wyróżniamy ich na ziemi zdecydowanie więcej.

Marketingowy Harpagan